Tipy a triky pro efektivní Google vyhledávání

Současný internet poskytuje neuvěřitelné množství informací. Tyto informace jsou bohužel často nerelevantní a fádní. Vývoj internetových vyhledávačů se tomuto trendu přizpůsobuje tak, abychom se mohli dopracovat správných výsledků vyhledávání a také se nám snaží ušetřit čas strávený při této činnosti. Vyhledávání Google nabízí mnoho triků, jak vyhledávání zpřesnit a zefektivnit. Všechny tyto triky se ani nedají zapamatovat a některé možnosti slouží jen konkrétním oborům, proto Vám představím možnosti, které jsou universálně užitečné.
zvětšení lupou

Šetřete čas

Dnes už není potřeba navštěvovat stránku google.com. Většina internetových prohlížečů má možnost nastavení vyhledávání přímo v řádku pro internetovou adresu. Jako výchozí vyhledávač si nastavte Google a poté dávejte příkazy pro vyhledávání přímo do tohoto řádku. Uvidíte, jak je to rychlé.
google na monitoru

Vyhledávejte přesněji

Většinou pro vyhledávání používáme jednoduchá slovní spojení jako například čínská restaurace v Plzni, což je většinou dostačující. Google nám nabídne všechny odkazy týkající se této fráze. Pod vyhledáváním se také zobrazí mapa nalezených restaurací. Dále se pak v sekci „obrázky“ objeví fotografie k vyhledávanému tématu. Obrázky lze dále třídit v sekci „nástroje“ podle velikosti, barev, práv k užití apod. Podobně lze třídit vyhledaná videa podle délky, kvality atd. V sekci „nákupy“ se zobrazí konkrétní produkty a ceny k vyhledávanému tématu.
V menu „nastavení“ (vpravo od pole pro vyhledávání) si lze nastavit kritéria pro vyhledávání. Možností je zde opravdu mnoho. Ať už Vám jde o hledání třeba pouze v českém jazyce nebo například chcete pouze články z posledního týdne, to vše je v Google vyhledávání možné.
Jiným trikem, jak hledat pouze na české internetu, je možnost zápisu do pole vyhledávání s použitím operátoru site:cz. Příklad zápisu je taxi site:cz. Google tak zobrazí výsledky s výrazem taxi na českém webu. Samozřejmě tento zápis funguje s jakoukoli koncovkou (com, org, info, de atd.).
Pokud chcete najít přesné slovní spojení nebo dokonce větu, napište hledaný text do uvozovek, například „u lavice dítě stálo“. Google pak ukáže všechny výskyty tohoto spojení.
 
Jestliže potřebujete vyhledávat na konkrétním webu, zadejte příklad tohoto typu: dieta site:liver.cz. Google pak vyhledá vše, co se týká diety na webu www.liver.cz.

Další užitečné triky

  • Znaménko mínus – najde všechny výsledky kromě výrazu, který nechcete. Příklad zápisu: recept na koláč -čokoláda. Najde recepty na koláče bez čokolády.
  • Operátor filetype – najde konkrétní typ souborů (ppt, xls, doc, zip apod.). Příklad zápisu: manuál k televizi filetype:pdf. Najde pdf soubory s návodem k televizím.
  • Operátor define – najde definici zadaného výrazu. Příklad zápisu define:inverze. Najde významy výrazu inverze.
  • Hlasové vyhledávání – v systému Android lze po stisknutí ikony s mikrofonem použít hlasové vyhledávání.
  • google na smartphonu

Existuje mnoho dalších zápisů a pokud Vás téma vyhledávání zaujalo, zkuste si vyhledat i další možnosti. Efektivním vyhledáváním ušetříte čas i námahu.

Publikováno v Web