Černá Hora musí čelit obrovskému nárůstu počítačové kriminality

.

Zda má souvislost vstup Černé Hory do NATO se zvýšením kybernetických útoků ze strany Ruska, není potvrzeno, ovšem za poslední čtyři roky se počet napadení počítačů v zemi zmnohonásobil. Potvrzují to výsledky statistik, které uvádí, že v roce 2013 to bylo jen 22 počítačů ve státní správě a o čtyři roky později se počet navýšil na necelé čtyři stovky incidentů. Kybernetický zločin narůstá všeobecně v celém světě, ale vyloučit nelze ani souvislost s Ruskou špionážní elitou známou jako APT28 (přezdívanou Fancy Bear).
počítač a hacker

APT28 je pravděpodobně napojena na finanční zdroje z ruského státního sektoru, tyto informace zveřejnila americká FBI a DHS. Ruská špionáž se zaměřila v minulosti mimo jiné na výpočetní techniku německého volebního štábu CDU, zřejmě v souvislosti s Angelou Merkelovou, zaútočila i na počítače v okolí Emmanuela Macrona a v České republice působila na serverech souvisejících s armádou a diplomatickými kruhy. Ušetřena nezůstala ani oblast sportu, kde se piráti soustředili na protidopingovou agenturu.
hackování sítí

.

Phishingové hrozby cílí na neopatrné a nezkušené uživatele

Černá Hora kdysi bývala jedním z opěrných pilířů Ruska v zemích bývalé Jugoslávie, byla jejím spojencem a od roku 2017 je členem NATO. Od té doby se zřejmě vztahy mezi oběma zeměmi přiostřily. Není to však spolehlivě potvrzeno, neboť se Ruské oficiální vládní zdroje distancují od propojení s APT28.
Počítačoví piráti prováděli v Černé Hoře své aktivity formou phishingů, šlo o na první pohled bezbranné e-maily adresované cíleně na státní správu, které měly osoby směrovat ke škodlivému kódu. Ten měl pak útočníkům zajistit import citlivých dat a přihlašovacích údajů do různých aplikací a databází. Phishing je nebezpečný právě v tom, že řada úředníků ve své horlivosti nebo neopatrnosti přehlédne nebezpečí a otevře třeba docela obyčejnou přílohu ve wordu, kde je ukryt malware.
Jakou škodu škodlivé kódy v zemi způsobily, nebylo zveřejněno, každopádně se ví, že bylo napadeno Ministerstvo obrany a některá tamní média, přitom byl útok veden synchronně a byl propracován tak, že bylo možno vyloučit nezkušené amatérské hackery.

Černá Hora musí čelit obrovskému nárůstu počítačové kriminality
4.5 (90%)4
.
Publikováno v Web