Černá Hora musí čelit obrovskému nárůstu počítačové kriminality

Zda má souvislost vstup Černé Hory do NATO se zvýšením kybernetických útoků ze strany Ruska, není potvrzeno, ovšem za poslední čtyři roky se počet napadení počítačů v zemi zmnohonásobil. Potvrzují to výsledky statistik, které uvádí, že v roce 2013 to bylo jen 22 počítačů ve státní správě a o čtyři roky později se počet navýšil na necelé čtyři stovky incidentů. Kybernetický zločin narůstá všeobecně v celém světě, ale vyloučit nelze ani souvislost s Ruskou špionážní elitou známou jako APT28 (přezdívanou Fancy Bear).
počítač a hacker

APT28 je pravděpodobně napojena na finanční zdroje z ruského státního sektoru, tyto informace zveřejnila americká FBI a DHS. Ruská špionáž se zaměřila v minulosti mimo jiné na výpočetní techniku německého volebního štábu CDU, zřejmě v souvislosti s Angelou Merkelovou, zaútočila i na počítače v okolí Emmanuela Macrona a v České republice působila na serverech souvisejících s armádou a diplomatickými kruhy. Ušetřena nezůstala ani oblast sportu, kde se piráti soustředili na protidopingovou agenturu.
hackování sítí

Phishingové hrozby cílí na neopatrné a nezkušené uživatele

Černá Hora kdysi bývala jedním z opěrných pilířů Ruska v zemích bývalé Jugoslávie, byla jejím spojencem a od roku 2017 je členem NATO. Od té doby se zřejmě vztahy mezi oběma zeměmi přiostřily. Není to však spolehlivě potvrzeno, neboť se Ruské oficiální vládní zdroje distancují od propojení s APT28.
Počítačoví piráti prováděli v Černé Hoře své aktivity formou phishingů, šlo o na první pohled bezbranné e-maily adresované cíleně na státní správu, které měly osoby směrovat ke škodlivému kódu. Ten měl pak útočníkům zajistit import citlivých dat a přihlašovacích údajů do různých aplikací a databází. Phishing je nebezpečný právě v tom, že řada úředníků ve své horlivosti nebo neopatrnosti přehlédne nebezpečí a otevře třeba docela obyčejnou přílohu ve wordu, kde je ukryt malware.
Jakou škodu škodlivé kódy v zemi způsobily, nebylo zveřejněno, každopádně se ví, že bylo napadeno Ministerstvo obrany a některá tamní média, přitom byl útok veden synchronně a byl propracován tak, že bylo možno vyloučit nezkušené amatérské hackery.

Publikováno v Web