Když si děti hrají

Porozhlédneme-li se v obchodech s hračkami, většinou nám v prvním chvíli padnou do oka ty, které jsou momentálně mezi dětmi oblíbené zejména díky televizní reklamě nebo rodinným animovaným filmům, ze kterých motivy či postavičky jsou.
spící miminko obklopené hračkami

Nejvíce se hračkami zabaví děti do 6 let věku, než jim začne školní docházka. Je zajímavé, že mezi většinovými moderními motivy zaujímá již řadu desetiletí přední místo motiv známého Krtečka. Ať už se jedná o leporela, kostky, skládačky, puzzle, dřevěné hračky na kolečkách, plyšáky nebo společenské hry. Jeho jméno nese i obchod Krteček, kde lze hračky a potřeby pro děti s tímto vděčným a roztomilým motivem zakoupit.

Hračky mají v životě dítěte naprosto stěžejní význam, proto je dobré se nad jejich výběrem zamyslet. Měly by sloužit k rozvoji různých schopností dítěte, aktivovat jeho mozkovou činnost, rozvíjet motoriku, prostřednictvím her a hraček děti vlastně poznávají svět okolo sebe i svůj vlastní. Pro každý věk jsou samozřejmě určené jiné typy.
plyšoví krtečci

· Pro kojence do 1 roku jsou to různé zvukové hračky s možností uchopení, které by měly být snadno čistitelné, ideálně omyvatelné a bezpečné, protože děti v tomto věku mají tendenci vše ochutnat

· Batolata do 3 let ocení odrážedla, hračky na písek nebo do vody, skládačky či stavebnice, kostky a samozřejmě plyšáky

· Předškoláci do 6 let už bývají obdarováváni složitějšími stavebnicemi, potřebami na hraní si s panenkami, dětskou kuchyňkou, kočárkem pro panenky a samozřejmě panenkami. Uplatní se různé společenské hry pro nejmenší, kreativní potřeby, tabule atd.

· Mladší školní věk do 10 let ocení hračky, kde mohou děti rozvíjet už své konkrétní zájmy

· Starší školní věk nad 10 let – zde už je to vyloženě o konkrétním dítěti a jeho zálibách, určitě nezklamou společenské hry

Mladší děti si rády hrají s rodiči a rodič je může prostřednictvím hry ovlivňovat a hru do určité míry řídit. Což bychom měli mít na mysli. Starší děti pochopitelně přítomnost rodiče už nevyžadují, právě naopak si chtějí hrát hlavně po svém a se svými kamarády. Snažme se dětem v jejich potřebách vyjít vstříc, protože dětství je krátké období, které se již nedá zopakovat.