Jak dobře znáte mouchy?

Mouchu ani nemusíte vidět a přesto ji podle jejího typického bzučení vždy neomylně poznáte. Pokud tedy kolem Vás právě letí, neboť mouchy bzučí pouze za letu. Tento zvuk vzniká velmi rychlým pohybem křídel. Podobným způsobem bzučí i další druhy hmyzu, jako jsou například včely, čmeláci či komáři. Také máte pocit, že čmeláci spíš bručí než bzučí? Je to dáno tím, že výška tónu bzučení je dána frekvencí kmitání křídly. Čím je tato frekvence vyšší, tím je i tón vyšší. Některý hmyz dokáže za vteřinu kmitnout křídly i několiksetkrát! Život mouchy není nikterak dlouhý, v průměru pobude moucha na světě jeden měsíc.
Opravdu vidí moucha lépe než člověk?
moucha na listě
Mouchy okolní svět vidí úplně jinak než my lidé. Důvodem je stavba jejich oka. Pokud byste se na jejich oko podívali zblízka, všimli byste si, že každé oko je tvořeno větším počtem maličkých dílků. Každý z těchto dílků funguje jako jedno malé samostatné oko. Výsledný obraz pak vypadá jako mozaika. Očím hmyzu se proto říká oči složené. Mouchy dále nedokážou vidět ostře, protože jim chybí pružné čočky. V tom máme oproti mouchám výhodu. Na druhou stranu, muší oči jsou obrovské, a tak vidí na všechny strany kolem, aniž by se musela otáčet. Díky tomu je schopna také hbitě čelit útoku predátora. Možná vás překvapí, že mouchy vidí barevně, jedinou barvu, kterou nerozliší, je červená. Přesto i v tomto bodě mají opět jednu výhodu oproti lidem, dokáží vnímat ultrafialové záření.
barevná moucha
Zkuste chytit mouchu!
Jestli jste už někdy zkoušeli mouku chytit do ruky, jistě víte, že to není nic jednoduchého. Jak již bylo napsáno, mouchy skvěle vidí, a tudíž ví, že se blíží nebezpečí. Dále mouchy dokážou skvěle vnímat pohyb vzduchu. Povrch mušího těla je pevný, nemají kůži se smyslovými buňkami jako my, z tohoto povrchu jim ale ční citlivé chloupky. Pokud dochází k pohybu vzduchu v jejich okolí, chloupky se zavlní a moucha ví, že musí být ostražitá. A tak než naše ruka stihne dopadnout, pohyb vzduchu mouchu včas upozorní a ta stihá odletět.
Mouchy umí chodit po stropě a my ne!
páření much
Tuto dovednost můžeme mouchám jen a jen závidět. Jak je možné, že na mouchy nefunguje gravitace? Samozřejmě funguje, ale mouchy mají na konci svých chodidel malinké drápky a dále měkké polštářky. Všechny plochy, po kterých se mouchy pohybují, nejsou dokonale hladké a právě o tyto pro nás nepatrné nerovnosti se mouchy svými drápky opírají. Pokud jim drápky nestačí, pomohou si polštářky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup