Domov podle našich představ

Teplo domova je fráze, která neříká jen, že se na místě dobře cítíme. Opravdu platí, že na místě, kde je chladno, vane průvan, se nikdo moc příjemně necítí. Každého přepadá letargická nečinnost. Není třeba přetápět, ale nezanedbat tepelnou izolaci, zvolit nenákladnou formu vytápění a zkontrolovat, zda někde netáhne je podstatné.
domy v kopci

Do každého bydlení, byť i podnájmu je třeba něco ze sebe vložit, věc, kterou jsme nekoupili, ale sami vyrobili, vylepšili. Méně kreativní jedinci alespoň smontovali. Rodinné fotografie, obrázky od příbuzných, fotky oblíbených míst, cokoliv výsostně nepraktického, co v nás vyvolává pozitivní emoce.


Co odlišuje příjemně vypadající domov od nepřívětivého, je kvalita a vzhled podlahové krytiny. Třísky ze starých parket zadírající se do pat na radosti nepřidávají. Nevadí, že byt je plný starého, nemoderního nábytku, pěkná podlaha mu dává dojem pohodlí a přívětivosti.
Pořádek je důležitý. Nepořádek doma znamená nepořádek v hlavě. Když úklid nesnášíte, snažte si ho zjednodušit, jak jen to jde, zanedbávat ho ale nestojí za to. Jen se hromadí povinnosti a s nimi i stres.

Hodně to usnadní, když doma nebudete mít příliš zbytečností. Pokud nemáte to srdce starý porcelán po babičce vyhodit, dejte ho alespoň do sklepa a nahoře si nechejte jeden symbolický hrníček.
dveře na chodbě
Barvy mají vliv na naši náladu, především barva stěn a nábytku. Také ovlivňují prosvětlenost bytu, hlavně pokud okna míří na severní stranu, bývá s tím problém. Obecně ale u nás máme kvůli kopcovitému reliéfu jeden z nejnižších počtů slunečných hodin v roce. Často je tedy vhodné volit světlé barvy, které lépe odráží světlo a opticky zvětšují prostor. Bílá samozřejmě nejlépe, pomáhají také zrcadla. Tmavé barvy nejsou špatné, ale pozor na to, jak ovlivňují náladu. Pokud jste fanoušky historizujícího stylu, mohou vás přesto těšit.


Mějte vždy nachystáno něco, čím můžete pohostit sousedy, rodinu, přátele a domů si je zvěte často a s radostí. Od vřelých vztahů se odvíjí naše celková životní spokojenost a není větší radosti než přijmout a štědře pohostit lidi přímo u sebe doma.