ŠETŘENÍ JE DŘINA, ALE VYPLATÍ SE


Dost z nás žijí, takříkajíc, z ruky do huby.
Jestli chcete sledovat své výdaje, založte si sešit, do kterého si budete vše poctivě zapisovat. Nebo tabulku v počítači.
 Máte pocit, že vydáváte zbytečně moc za určitý sortiment? Udělejte si kolonky, ať máte přehled.
kasička prase.jpg
Uvidíte, že později přijdete na to, co zbytečností kupujete.
Používáte k platbě kartu. A s tou se rozmáchnete, protože vydávání virtuálních peněz tak nebolí. Šílený výraz ve vašich očích se objeví až ve chvíli, kdy si doma začnete kontrolovat účet a zjistíte, jaký průvan jste tam jediným nákupem udělali.
Proto je lepší napsat si seznam, vzít hotovost, která by měla být vyšší maximálně o 500 Kč než předpokládaný nákup a vyrazit. Uvidíte, že znalost sumy, kterou u sebe máte, vás donutí striktně se držet papírku (nebo mobilu, to je fuk), a i když vás budou svrbět ruce k dalšímu nabírání zboží, nepůjde to.
Možná vám bude líto, že jste si nemohli koupit zahradní slunečník ve slevě, ale doma vám dojde, že ten rok starý je funkční a není důvod k jeho výměně.
Jdete na větší nákup a v kapse vás hřeje karta. Dodržte seznam!
Nebo když musíte koupit jednu dražší věc v obchodě pro kutily. Procházíte pomalu mezi regály a v tom si vzpomenete, že byste rádi koupili nové světlo do kuchyně. Rozhlížíte se a zjistíte, že to, po kterém už dlouho prahnete, mají.
modrá kreditka.jpg
S malým třesem rukou, který značí vzrušení, že konečně ho koupíte, otevřete krabici a prohlížíte. Ani nevíte jak, ale odcházíte i s ním. Jé je, tamhle jste zahlídli záchodová prkýnka. A protože už několik let usedáte na prasklé a vybavíte si, jak jste si včera skřípli kůži, už hledáte to správné. Protože si díky včerejšímu měření pamatujete rozměry, které jsou třeba znát pro jeho nákup, vyberete si to nejhezčí, pokud možno dražší a jdete pro výrobek, kvůli kterému tu jste.
Teprve u kasy vás přechází euforie, když zadáváte PIN a potvrzujete platbu.
Doma vysvětlujete, že všechny přinesené věci jsou potřebné. Konečně bude nahrazena ta „bludička“od které není pořádně vidět, nikdo už se nemusí bát úrazu od rozbitého prkýnka a vy jste vybrali to dražší, protože určitě vydrží dlouho.
Při kontrole účtu, zjistíte, že opět jste sklouzli do mínusu a začnete hledat, které věci byly nakoupeny zbytečně. Samozřejmě, že vaše oči na účtence najdou dražší mýdlo, „zbytečné oplatky“ pro děti, prostředek na nádobí, který se dá pořídit mnohem levněji, a jste překvapeni, že vámi vybrané zboží v akci bylo drahé.
Dejte si cíl, na co šetříte. Peníze můžete dávat do obálky, nebo je odvádět na vedlejší účet, když přijde výplata. Pozor, to že budou doma v obálce, neznamená, že si je můžete kdykoli vzít a slibovat, že je tam po příští výplatě vrátíte. Sami si přiznejte, že už se tam nikdy zpátky neobjeví. Sice tam přibude měsíčně domluvená částka, ale ještě chybí ta vypůjčená. Nedáte tam peníze jednou, už je nedáte nikdy.
I při malých příjmech je možné ledacos ušetřit. Nic závratného, ale alespoň si nebudete muset brát půjčku na vánoční dárky.