Doplňky stravy vitariánů!


I když se říká, že nejlepší je jíst opravdu jen přírodní stravu, možná stojí za to zvážit nákup potravinových doplňků. Obzvlášť, pokud se stravujete jako vegetarián, vegan či vitarián. Jaké živiny a vitamíny tedy potřebujete doplnit do organizmu?
pixla kapslí.jpg


·         Vitamín B12

Tento vitamín je vyskytuje v houbách a jedlých řasách. Tyto potraviny ovšem běžně nekonzumujeme, a tak je rozumné je opravdu do těla v případě zvláštního stravovacího režimu dodávat i jinak. Lidé starší 51 let, bez ohledu na způsob stravování, mají obecně horší vstřebávání tohoto vitamínu, a tak se doporučuje i těmto osobám doplňovat vitamín pomocí výživových doplňků. Dá se ještě říci, že celkově není problém s tím, že není do těla dodáván tento vitamín potravou, protože ve zdravém těle se zdravou střevní mikroflórou jsou bakterie, které syntetizují vitamín B12. A zde je ten problém. Za léta a léta pojídání tepelně upravené stravy máme samozřejmě střeva zanesená a tím pádem nám B12 může opravdu chybět bez ohledu na to, zda jsme všežravci či vegani.


·         Vitamín D

Opět nedostatkem tohoto vitamínu trpí obecně lidi, ať už mají jakékoli návyky ve stravování. Většinou si vitariáni a vegani neudrží normální hladinu vitamínu D v krve ani s pomocí potravin obohacených právě o tento prvek a tak by se měli nejen slunit, ale také užívat právě doplňky stravy. Ideální je najít produkty s obsahem vitamínu D3.


·         Omega 3 mastné kyseliny s dlouhým řetězcem

Nedostatek omega 3 mastných kyselin s dlouhými řetězci v krvi a tkáních je výsadou právě veganů a vitariánů. Proto právě tento doplněk je více důležitým produktem pro tuto skupinu strávníků.


·         Jód

Jód zajišťuje správnou funkci štítné žlázy a metabolizmu. Pokud nemáte dostatek přísunu jódu z mořských řas a jodizované soli, měli byste zvážit právě doplňky s jódem.
řeřicha zahradní.jpg


·         Železo

Pozor na to, že sice železo je v potravě rostlinné i živočišné, ale v rostlinné potravě je tak zvané ne-hemové železo, které organizmus obtížněji zpracovává. Nedostatek železa pak může dojít až k anémii. To je snížená funkce imunitního systému a samozřejmě se nejdříve projeví jako těžká únava.

Pozor na to, že příliš vysoká koncentrace železa v organizmu může být i škodlivá, a proto je dobré se o příjmu dalších doplňků se železem probrat například s ošetřujícím lékařem, který by věděl, zda je to potřeba či nikoli.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup