Další druh na vyhynutí?

Dříve jsme mohli tyto malé, hráškově zelené bochánky, vidět snad na každé zahradě. Dnes se situace, bohužel, změnila. Jak jinak, k horšímu. Tomuto krásnému tvoru hrozí vyhynutí. Rosnička obecná je jednou z našich nejkrásnějších žab. Jen je velká škoda, že už ji uvidíme jen sporadicky. Ale pevně doufám, že se pro ni situace změní k lepšímu.

Co jí tolik ublížilo?
1.     Rušení některých vodních nádrží – nemá kam naklást vajíčka.
2.     Přílišné hnojení chovných rybníků – nahromaděné organické látky zabíjejí pulce.
3.     Celkově špatné životní prostředí – na to doplácí mnoho druhů. Včetně toho, kdo to má na svědomí.
Rosnička má několik zajímavých vlastností a schopností.
a)     Dokáže šplhat po kolmých hladkých stěnách – na nohou má přísavky, které jí to umožnují.
b)    V případě nebezpečí zmizí – složí nohy pod sebe a přizpůsobí barvu těla, barvě podkladu.

Také byste chtěli ven

Vlastností, kterou rosnička rozhodně nedisponuje, je předpovídání počasí. Celé věky se věřilo, že se rosnička chová podle počasí a zavírali ji do sklenice. Mýtů o zvířatech je spousta a některé jsou založené na, alespoň částečně, pravdivém základě. Toto je naprostý nesmysl.
·        Proto, jestliže máte doma sklenici, která obsahuje trapný žebříček a nešťastnou rosničku, okamžitě ji vypusťte.
·        Trápíte ji naprosto zbytečně.

Že jí předpověď někdy i vyjde?
·        Je logické, že žabka, která je na svobodě velmi aktivní, bude se snažit utrhnout nějaký ten pohyb i v tomto stísněném prostoru a sem tam vyběhne na žebřík.
·        Rozhodně tím nechce naznačit, že si máte vzít do práce deštník.
Spíše si myslím, že by měli lidé vzít rozum do hrsti (pokud to pomůže) a snažit se zachránit v přírodě to, co ještě jde.

Rosnička je kriticky ohroženým druhem. Stejně jako skokan, čolek, mlok, slavík, netopýr a dalších šedesát tři tisíc příslušníků naší fauny.