Co s urážlivými partnery?

Vztahovační lidé jsou často nepřizpůsobivý vůči svému okolí. Urazí se kvůli každé drobnosti, nebo dokonce kvůli poznámce, která se ho ani netýká, a kvůli tomu pak nadejde pár nesnesitelných okamžiků. Tato situace je pak složitá pro všechny zúčastněné. Jak urážlivé chování odbourat nebo alespoň omezit?

Vztahovačnost bývá nejčastěji typickým rysem neurotiků či disponovaných jedinců. Zpravidla sahá až do doby jejich dětství, kdy jako dítě byli středobodem zájmu a pozornosti. V dospělosti lidé trucují, protože nemají vysokou vztahovou inteligenci a nevědí proto, jak jinak hádku řešit. Hádka by totiž měla vést k nějakému závěru a dohodě, a ne k tichému trucování.

Pokud se chce někdo sám u sebe zbavit projevů vztahovačnosti, měl by postupovat takto:
1)      Nejprve by si měl připustit, že něco dělá špatně. Jedině tak na sobě může pracovat a své chování změnit.
2)      Následně by si měl začít všímat, jak se jeho urážlivost projevuje a za jakých situací, jak se v té chvíli sám cítí a chová.
3)      Poznámky druhých by si neměl brát jako útok proti své osobě. Ostatní se ho jistě nechtějí úmyslně dotknout a ponižovat ho.
4)      Pokud si tyto situace ujasní, může na sobě začít pracovat, a to tak, že se bude snažit své chování lépe zvládat, a pokud jeho reakce není adekvátní, může si ji zrekapitulovat a propříště tyto prvky posilovat.

Jestliže máte partnera, který je vztahovačný a urážlivý, zkuste s ním situace řešit alespoň jedním z následujících tipů:
1)      Spor neřešte, dokud je váš partner v emocích. Raději vyčkejte, až se zklidní, a až poté se snažte najít nějaké řešení daného problému.
2)      Jestliže se vaše hádky opakují pořád dokola, je pravděpodobné, že je jejich příčinou stále stejný problém. Zkuste ho tedy vyřešit nějakou společnou dohodou, která vás bude ochraňovat proti další hádce.
3)      Vysvětlete mu vaše stanovisko.
4)      Vybudujte si u partnera respekt. Měl by si vás vážit, a to i tehdy, když pro něj nebudete dělat první poslední.
5)      Nehrajte s ním jeho hru, ale dejte mu jasně najevo, že s urážlivostí daleko nedojde.
6)      Zvyšte mu sebevědomí, chvalte ho, oceňte, v čem vyniká a udělejte vše pro to, aby si více věřil.

2/5 - (2 votes)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup