Co jsou vlastně mobilní domy?

Mobilní dům nebo mobilheim nabízí cenově dostupné bydlení, které je plně srovnatelné s bydlením v normálním bytě. Lze jej využívat k rekreaci i k celoročnímu bydlení. Skvěle poslouží také pro účely nebytových prostor, například pro ubytování pracovníků na stavbě, jako šatny, kanceláře nebo třeba prodejní stánky. Název získal díky možnosti pohybovat se z místa na místo, což jim umožňují speciální kola a tažné zařízení, které se připojí k vhodnému osobnímu autu. Po všech neveřejných komunikacích je pak možné toto zařízení přemisťovat.
auto se stanem na střeše
Velkou výhodou tohoto obydlí je jeho pořizovací cena. Mladé páry či rodiny marně hledají pro ně cenově dostupné bydlení, což v dnešní době není vůbec snadné. Pořízení mobilheimu může představovat řešení jejich problému, protože tento typ bydlení patří mezi nejlevnější na trhu. A to nikoli na úkor kvality, jak by mnozí mohli čekat.
Někteří lidé si myslí, že se jedná o prostory obyvatelné pouze v teplém klimatu. Není to pravda, dnes už existují také zateplené varianty. Obecně lze tato obydlí rozdělit do tří základních částí:
· Sezónní
Tento typ je vhodný pro bydlení v teplých měsících v roce. Nemá totiž žádné zateplení ani izolaci.
· Celoroční
Tento typ představuje zateplenou variantu sezónního mobilheimu. Pro bydlení v našich podmínkách ale ani tato varianta není dostačující, neboť byly navrženy pro oblasti mírnějšího klima.
· Celoroční pro ČR
V našem podnebí se shánějte výhradně po mobilheimech přizpůsobených našim českým zimám dodatečným zateplením. Kromě izolace https://www.kingspan.com/cz/cs-cz/produkty/izolace po celém obvodu, včetně střechy a podlahy, je důležitý také materiál a způsob obložení. Kvalitní zateplení vytvoří trvale obyvatelné prostory v létě i v zimě.
karavan v poušti
Nové mobilheimy nabízí skvělé nízkoenergetické domy, plně zkolaudované i vybavené. Jsou velmi hezké zvenku i zevnitř. Pokud tedy máte pozemek a nedostatek finančních prostředků pro stavbu „obyčejného“ domu, poohlídněte se po mobilních domech. Rozdíl v podstatě nepoznáte.