Čím se vlastně karty liší?

I když už jsou u nás platební karty dávno zdomácnělé, přesto si troufnu tvrdit, že je mezi námi stále ještě dost lidí, kteří nevědí ani to, že tyto mohou být kreditní nebo debetní, natož aby mezi těmito dvěma slovy chápali rozdíl.
Určitě je i dost našinců, kteří sami nedokážou říci, zda mají tu anebo onu kartu, jaký je rozdíl v pojmech .
Protože tyto karty vypadají v podstatě jedna jako druhá, zdánlivě mezi nimi není rozdíl.
bankovní karty

Ovšem je nasnadě, že mezi nimi rozdíl je. Protože kdyby nebyl, přinejmenším by se nejmenovaly různě.
Rozdíl však pochopitelně nespočívá jenom v jejich názvu. Ten nejpodstatnější rozdíl je totiž ukryt v tom, na jakém principu fungují.
Kreditní kartaje totiž ve své podstatě jedním ze spotřebitelských úvěrů a není spojena s běžným účtem. Člověk jejím prostřednictvím čerpá peníze patřící bance a tyto teprve následně musí bance vrátit. Přičemž je tato půjčka po určité období bezúročná, což znamená, že člověk může bance tyto čerpané peníze většinou do čtyřiceti až pětačtyřiceti dní, ovšem někdy až do šedesáti dní, vrátit, aniž by jí za to cokoliv platil. Když to však v uvedeném termínu nestihne, platí poměrně vysoký sankční úrok, nějakých dvacet až pětadvacet procent.
Aby se člověku kreditní karta vyplatila, je třeba touto často platit v obchodech; to aby jí poskytované výhody vynahradily poplatek za její vydání.
Debetní kartanaopak slouží k tomu, aby člověk její pomocí používal své peníze, uložené na svém vlastním účtu. Člověk tak musí napřed na účet vložit nějaké peníze, jež následně čerpá, a člověk ji vesměs dostává při založení účtu automaticky. Byť se v posledních letech debetní karta počíná trochu podobat té kreditní, protože banky nejednou umožňují přečerpat peníze na účtu o předem povolenou částku, již je pak nutno s úroky vrátit; což ale není pro debetní kartu primární úkol.
Rozdíl mezi oběma kartami je pak i při výběrech z bankomatu. V tomto případě je u kreditní karty větší poplatek za výběr, na takto vybrané peníze se nevztahuje bezúročné období a stoupá i úrok za poskytnutí této možnosti, zatímco výběr kartou debetní je podstatně levnější, ne-li rovnou zdarma.
plastová karta

Ale to není vidět na první pohled. A proto u nás sice nejednou říkáme, že platíme kreditkou, ovšem ve skutečnosti jsou tu hojnější karty debetní. Na rozdíl od Ameriky, kde se platí více kreditkami, zatímco debetky jsou vzácnější.
Což je ale vcelku jedno. Protože v obou případech je třeba mít peníze. Jinak jsou nám obě karty vcelku k ničemu.