TOP 4 tipy na venkovní výběh pro zvířata


Pořídili jste zvířátko dětem, nebo ho máte s partnerem jak nácvik na potomstvo a máte pocit, že je mu klec těsná? Možná se v ní trápí? Ale pouštět ho volně po bytě máte strach nejen kvůli možným škodám, ale také, aby si sám mazlíček neublížil? K řešení situace vám může pomoci venkovní ohrádka!
modré balkony
Pokud máte doma šikovného kutila, zvládnete ji hravě postavit sami z pár trámků a pletiva, ovšem dá se pořídit i hotová z chovatelských potřeb a to jak dřevěná, tak kovová s mřížkami. Podle možnosti upevnění zvolte jednu z variant podle toho, jestli chcete mít výběh připevněný na trávě přímo do půdy, anebo na jiném podkladu, třeba na terase. Na co ovšem nesmíte zapomenout?
1)      Dostatečný prostor
Snažíte se králíkovi nebo morčeti zlepšit den tím, že je dáte proběhnout, ovšem dejte si pozor, abyste v rámci budování nevyrobili výběh stejně velký, jakou má mazlíček klec. Výběh by měl poskytnout aspoň jednou tolik prostoru, aby si zvířátko trochu zadovádělo.
2)      Stín a úkryt
Vzhledem k tomu, že většina hlodavců, je vděčnou kořistí dravců, poskytněte svému miláčkovi dostatečnou možnost se ukrýt při pocitu ohrožení, i když víte, že mu ve výběhu žádné nebezpečí nehrozí. Výběh by měl mít horní díl, aby se ke zvířatům otevřeným stropem nemohly dostat kočky nebo psi. Zásadní je domeček, kam si může zvíře zajít odpočinout, ale který poskytuje i stín při vedrech. Pozor, pokud bude extrémní horko, umístěte výběh celý do stínu, nebo alespoň jeho část!
3)      Voda
Nikdy nenechávejte mazlíčka daleko od zdroje potravy a vody, i když si říkáte, že ho dáváte proběhnout jenom na chvilku. Určitě znáte ze svého okolí mnoho případů, kdy někdo dal zvíře ven a v tu chvíli na něj zapomněl. Pro případ, že by se tato nehoda přihodila i vám, dávejte vždy zvířátku do výběhu vodu a možnost se najíst – ať už zvolíte seno, zeleninu nebo granule.
šedý králík
4)      Úskalí volné přírody
Dávejte si pozor i na nebezpečí, která nemůžete ovlivnit. Tím bývá zpravidla tráva, na které klícka stojí. Pokud chcete dát zvíře ven ráno, pečlivě zkontrolujte, že na trávě není rosa – hlodavci se automaticky pasou i na mokré trávě, která jim může způsobit nadýmání i úhyn. Stejně nebezpečné jsou předměty, co se do výběhu můžou nedopatřením dostat, jedovaté rostliny, nebo rostliny nevhodné ke krmení hlodavců (kvůli obsaženým látkám, množství vody, výskytu kyselin a podobně).